Dovolená u Jaderského moře

Češi stále více využívají cesty letadlem na dovolenou u Jaderského moře. Potvrzuje to počet vystavených letenek a také výzkum veřejného mínění. Letos poletí do Chorvatska o 10 tisíc cestujících více, než v loňském roce. Očekávaný nárůst byl způsoben především levnými letenkami. Odliv turistů, cestujících automobilem, částečně zavinilo také zvýšení cen benzínu.

K Jaderskému moři do Chorvatska se vydávají letecky především bezdětné páry. Čtyřčlenná rodina naopak spíše bude cestovat autem, v tomto případě vychází náklady na dopravu výrazně levněji. A jak to vychází u cesty letadlem a autem časově? Jízda autem trvá zhruba od 9 do 12 hodin nepřetržité jízdy. Započítat musíte i přestávky na jídlo a nutný odpočinek pro řidiče, celkem to dělá asi 14 hodin. Letecká linka Praha - Split trvá necelé dvě hodiny. Započítat musíte i cestu na letiště a čas odbavení. Celkový čas letecké přepravy je tedy asi 4 až 5 hodin.

A kam všude se dá do Chorvatska létat? V letošním roce jsou k dispozici tři pravidelné linky - do Splitu, Dubrovníku a nově také do Puly. Týdně startuje z Prahy 14 pravidelných linek. Cena zpáteční letenky do Splitu už začíná na čtyřech tisících korun. Dva lidé tedy zaplatí za letenky celkem minimálně 8 tisíc. Pokud by jeli autem, za benzín by zaplatili nějakých 5 tisíc a k tomu poplatky za dálniční známky a mýtné. V průběhu letních prázdnin se dá navíc očekávat obvyklý nárůst ceny paliva, hlavně v Chorvatsku a ve Slovinsku, což na jeden litru benzínu nebo nafty dělá asi dvě koruny.

Zájem o leteckou dopravu k Jadranu je skutečně velký. Letošní počet cestujících z České republiky se odhaduje na 50 tisíc. To je asi o 20% více než v loňské sezóně. Letenky do Chorvatska se prodávají velmi dobře, začátkem dubna už jsou vyprodány prázdninové letenky z jedné třetiny. Jestli se k Jaderskému moři chystáte, raději zakupte letenky s předstihem.

Poslední, stále však velmi oblíbenou a využívanou možností dopravy, je doprava autobusem, objednaná u cestovní kanceláře. Nespornou výhodou je v tomto případě bezstarostná dovolená. Autobusy se dnes cestuje poměrně pohodlně, jsou klimatizované, s drobným občerstvením, zpestřením je i promítaný film. Každé tři hodiny se zastaví na přestávku k toaletě nebo k zakoupení jídla. Zaveze vás až přímo k hotelu, odpadá stres s hledáním ubytování a orientací v mapě, a pokud máte zajištěnou polopenzi, připravte se na úžasnou dovolenou.

Betonárna Ivančice dodává tak kvalitní beton, že i za stovky let ho budou návštěvníci a archeologové obdivovat.

Magazín