Pompeje a každodenní život

Dnešní život v Pompejích je díky obrovskému cestovnímu ruchu relativně čilý. Město, v němž nyní žije přibližně 26 tisíc obyvatel, bylo postaveno vedle pozůstatků Pompejí starověkých a z jejichž prestiže nyní také žije.

Archeologická lokalita leží hned vedle vlakové zastávky. Častým výchozím bodem pro turisty bývá slunná Neapol, která odtud leží přibližně půl hodiny cesty vlakem. Než se ale budete moci procházet po dva tisíce let staré římské dlažbě, budete muset zaplatit vstupné, které stojí 11 €. Spolu se vstupenkou dostane každý také užitečný plánek celé lokality, který se Vám bude hodit. Poloviční vstupné, na které mají nárok občané EU ve věku 18-24 let (musí se prokázat občanským průkazem či pasem), činí 5,5 €. Zdarma se do areálu můžou dostat lidé mladší 18 a starší 65 let. Za úvahu stojí zakoupení vstupenky do všech pěti poničených měst zároveň. Ta má platnost tři dny a vyjde na 20 €, snížená pak na 10 €.

Místo, jímž denně projde přibližně 4000 návštěvníků, je otevřeno denně během dubna až října vždy od 8:30 do 19:30 (poslední vstup v 18:00) a během listopadu a března od 8:30 do 17:00 (poslední vstup v 15:30). I přesto, že je aktuálně veřejnosti přístupná pouze jedna třetina Pompejí, jejich prohlídka zabere zhruba 3 až 4 hodiny. Užitečnou radou se jeví rovněž fakt, že počet návštěvníků se během dne zvyšuje, takže doporučujeme zamířit na prohlídku hned zrána. Pompeje budou relativně klidné a Vy tak budete moci pořídit řadu úchvatných snímků. Ranní či dopolední návštěva také zaručí poměrně příjemné teploty. Ty pak během letních měsíců šplhají v poledne i nad 40 stupňů.

Další informace o Pompejích:

Betonárna Ivančice dodává tak kvalitní beton, že i za stovky let ho budou návštěvníci a archeologové obdivovat.

Magazín